ВНИМАНИЕ: Медицински център "Хелт" се премести на ул. Владайска №75, срещу МВР болница.
ВНИМАНИЕ: Медицински център "Хелт" се премести на ул. Владайска №75, срещу МВР болница.

Как да поддържаме добро неврологично здраве с напредване на възрастта?

С възрастта всеки от нас започва да забелязва малки промени – забравяме къде сме оставили ключовете, трудно си спомняме имена или губим концентрация по-бързо. Това е напълно нормално, но има начини да запазим ума си остър и активен за по-дълго. Ето няколко полезни съвета, които могат да помогнат.


Храната като гориво за мозъка

Това, което ядем, оказва огромно влияние върху когнитивните ни способности. Богатите на омега-3 мастни киселини храни като сьомга и орехи помагат за поддържане на добрата мозъчна функция. Плодовете и зеленчуците, особено тези с ярки цветове, са пълни с антиоксиданти, които защитават клетките на мозъка от увреждане.

Движението като стимул за ума

Мозъкът ни обича движението! Дори 30-минутна разходка всеки ден може да подобри кръвообращението и да помогне на нервните клетки да функционират по-добре. Ако добавите малко йога или танци, още по-добре – движението не само засилва мозъчната дейност, но и повдига настроението.

Предизвиквайте ума си

Научаването на нещо ново винаги е добра идея. Опитайте се да прочетете книга от различен жанр, да решавате судоку или да научите нов език. Такива дейности стимулират създаването на нови връзки между невроните, което спомага за по-дълга острота на ума.

Значението на социалните контакти

Никой не обича да се чувства изолиран, а за мозъка това може да бъде дори вредно. Честите срещи с приятели, разговорите със семейството или участието в социални събития поддържат ума ни ангажиран и активен.

Сънят – най-доброто презареждане

Докато спим, мозъкът ни „разчиства“ ненужната информация и обработва новите спомени. Ако не си осигуряваме достатъчно почивка (поне 7-8 часа на нощ), рискуваме да се чувстваме разсеяни и уморени през деня.

Как да намалим стреса?

Всеки изпитва стрес, но хроничното напрежение вреди на мозъка. За да го избегнем, можем да практикуваме техники за релаксация – медитация, дълбоко дишане или просто да се отдадем на любимо хоби.

Грижата за мозъка ни не е сложна – тя изисква малко постоянство и внимание към начина ни на живот. Ако се грижим за себе си сега, ще се радваме на ясен ум и добра памет дълги години напред! При проблем с паметта, незабавнто потърсете помощ от невролог!

Сподели този пост

медицински център хелт
Call Now Button